הזמנה להקשבה

הזמנה להקשבה

שלום לכן ולכם ותודה על ההאזנה

קטעים בהיסטוריה מהווה עבורי מזה מספר שנים דרך נעימה להפוגה מטרדות היום יום לסיפורים מרתקים ולעולמות רחוקים.

את האהבה שלי להיסטוריה, ולשמיעת הפודקאסט של קטעים בהיסטוריה ופודקאסטים אחרים, העברתי לכל משפחתי ובכלל זה לשירה בתנו הבכורה אשר נרצחה במצעד הגאווה בירושלים בקיץ 2015.

פעמים רבות כאשר אני מקשיב לקטעים בהיסטוריה, ובכלל כאשר אני קורא ולומד היסטוריה, אני חוזר ומסכים עם האמרה לפיה ‘מי שלא לומד מההיסטוריה – נדון לחיות אותה מחדש’.

למרות כל השינויים הטכנולוגיים ולמרות שנראה לנו שהעולם שאנו חיים בו הוא עולם חדש ושונה מכל מה שהיה פה אי פעם, אני סבור כי הדברים הבסיסיים בנפש האדם, והמניעים הבסיסיים של בני אדם ואומות, השתנו מעט מאד לאורך אלפי שנים. אנשים תמיד היו מונעים ותמיד יהיו מונעים מאוסף של דחפים ורצונות – חלקם אצילים וראויים וחלקם פחות. תמיד היו ותמיד יהיו רדיפה אחר עושר ב-ע’ ואושר ב–א’, הפחד מהמוות, הרצון בתהילה, הרצון לתרום לאחרים וגם הרצון להרע לאחרים, המרדף אחרי כבוד לאומי והרצון להבטיח את שלומם ורווחתם של צאצאיך.

כל אלה לא נולדו ביחד עם האי פון ואין בהם חידוש.

באותה מידה, המקרה של יהודי קיצוני אשר הולך בירושלים עם סכין בכנף בגדו ורוצח את מי שהם לדעתו יהודים פחות טובים ממנו – הוא לא מקרה חדש ולא חד פעמי.

אני מזמין אתכם ואתכן לקרוא את ספרו של יוספוס פלאביוס על המרד הגדול ועל המציאות בירושלים בסוף שנות ה- 60 של המאה הראשונה לספירה. היהודים סיקריקים שהסתובבו בעיר באותה תקופה ורצחו את מתנגדיהם הם חלק מההיסטוריה של העם היהודי וכדאי להכיר אותה על מנת שלא תחזור על עצצה.

כמי שחוו על בשרם את התוצאות הנוראות של קיצוניות ושנאה – כואב לנו, שלמרות שהכתובת הייתה על הקיר, רבים וטובים התעלמו ממנה. חלקם מתוך כוונה אבל חלק גדול יותר מתוך בורות וחוסר הבנה של תהליכים היסטוריים, מתוך חוסר הבנה של הסכנה שבהסתה, בשנאה, בבורות, בהכללה ובסימון קבוצות של בני אדם כמוקצים. חשבנו שנכון יהיה, בין יתר הפעולות שאנו מנסים לעשות לזכרה של שירה, לצמצם את הבורות והשנאה על ידי הפצת ידע.

פודקאסטים הם אמצעי דמוקרטי ועממי להפצת ידע. ניתן להאזין להם בפרטיות באזניות אגב ריצה, רכיבה על אופנים, תליית כביסה או כל פעילות אחרת, וניתן להאזין להם יחד עם הילדים ברכב או יחד עם החניכים בתנועה או התלמידים בכתה. הפודקאסטים משודרים בחינם וחוץ מחיבור לאינטרנט ורמקולים או אזניות אין צורך בדבר על מנת להאזין להם. הם מעודדים מחשבה וסקרנות ומרחיבים ידע בצורה מזמינה ונוחה.

שירה בתנו הייתה נערה נפלאה, נבונה, מוסיקלית, בת נהדרת, אחות למופת, חברה טובה – רגישה ואכפתית. עד אשר בא בור ועם הארץ אשר פעל בתמיכתם של בורים וחשוכים אחרים ורצח אותה.

אל תהיו בורים. תהיו סקרנים וסקרניות, תלמדו, תכירו – העולם הוא מורכב ויש בו גוונים רבים, ההיסטוריה מלאה בלקחים ויש ללמוד אותם, להכיר אותם ולא לחזור על טרגדיות העבר – לא של העם היהודי ולא של עמים אחרים.

לזכרה של שירה ובהובלתו של יובל מלחי וכל צוות קטעים בהיסטוריה אנו מבקשים להעלות לאוויר סדרת פרקים אשר אולי תלמד אותנו משהו על אהבת האדם ועל הסכנה שבשנאה.

אנו מקווים שתיהנו.